Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych (jeśli nie najważniejszy) system montowany w każdym aucie. Jest tak przede wszystkim dlatego, że ma on wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów, a jego zadaniem jest sprawne zatrzymywanie samochodu. Najczęściej konstruktorzy wykorzystują w autach osobowych hamulce tarczowe i coraz rzadziej - bębnowe (na tylną oś). Tak jak większość części samochodowych, elementy układu hamulcowego takie jak tarcze czy klocki hamulcowe ulegają zużyciu wraz procesem eksploatacji. Eksperci zalecają więc wymianę tychże podzespołów regularnie i na produkty znanych, renomowanych firm. Oprócz tego, warto kontrolować również stan takich części jak linki, szczęki, zaciski, bębny czy płyn hamulcowy.
Dbałość o sprawny układ hamulcowy, o czym wielu użytkowników samochodów zdaje się zapominać, to nie tylko zakup nowych klocków oraz tarcz hamulcowych sprawdzonych i renomowanych producentów. Za sprawność układu hamulcowego odpowiada również płyn hamulcowy, o którego wymianie szczególnie należy pamiętać.
Zalecana częstotliwość wymiany płynu hamulcowego w autach produkcji europejskiej to zazwyczaj 2-3 lata. W przypadku samochodów produkowanych w Japonii lub Korei bywa z tym różnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do częstotliwości wymiany płynu hamulcowego, odpowiedzi należy szukać w instrukcji obsługi pojazdu lub też skonsultować się z dobrym mechanikiem samochodowym. Wprawdzie cena za wymianę płynu hamulcowego w warsztacie to około 100 zł, jednak jeśli wziąć pod uwagę, iż sprawne oko mechanika może dostrzec wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hamulcowego, cena ta nie wydaje się zbyt wygórowana.
Oczywiście, wymiany płynu hamulcowego można również dokonać własnoręcznie, jednak do tego konieczny będzie odpowiedni zestaw narzędzi, podstawki pod samochód oraz pomoc drugiej osoby.
Hamulce bębnowe nadal stanowią popularne rozwiązanie stosowane szczególnie na tylnej osi samochodu osobowego. Wraz ze szczękami hamulcowymi, rozpieraczami szczęk oraz sprężynami rozpierającymi, podstawę hamulców bębnowych stanowią bębny hamulcowe.
Ponieważ bębny i szczęki hamulcowe nie są poddawane tak dużym obciążeniom, jak tarcze lub klocki w hamulcach tarczowych, hamulce bębnowe nie wymagają tak częstej wymiany poszczególnych elementów. Nie należy jednak zapominać, że regularne przeglądy i wymiany nawet w przypadku hamulców bębnowych stanowią konieczność. Okresowa kontrola elementów układu hamulcowego to podstawa i nie może się ona kończyć na zwyczajowym sprawdzeniu, czy zaciągnięty hamulec awaryjny jest w stanie utrzymać pojazd stojący na wzniesieniu.
Najczęstszymi przyczynami awarii układu hamulcowego są:
W naszym sklepie dostępne są opisane wyżej produkty renomowanych firm oraz np.: